Czym jest identyfikacja wizualna marki?

identyfikacja wizualna firmy

Nie każdy wie, czym jest identyfikacja wizualna firmy, a także, w jakim celu się ją tworzy. Prawdą jest, że branding to absolutna podstawa do tego, aby marka była widoczna na rynku i wyróżniała się na tle konkurencji. To sprawdzony sposób na to, aby wzbudzić w potencjalnym kliencie, czy też kontrahencie pozytywne emocje. Pamiętajmy, że to właśnie elementy graficzne odpowiadają za pierwsze wrażenie. Wizerunek marki to nie tylko logo, czy też materiały promocyjne. W dzisiejszych czasach należy podejść do tematu w sposób kompleksowy, gdyż tylko wtedy uda nam się osiągnąć pożądane efekty.

Do czego służy identyfikacja wizualna?

Identyfikacja wizualna firmy pozwala nam kreować jej wizerunek. Są to wszelkie symbole oraz elementy, które pozwalają wyróżnić markę na rynku. Z oczywistych względów muszą być one unikatowe, a jednocześnie zgodne z ogólnymi wartościami i celami biznesowymi przedsiębiorstwa. Niestety niejedna osoba prowadząca własną działalność zapomina, jak duże znaczenie ma spójny wizerunek. Dzięki identyfikacji wizualnej możemy wzbudzić w odbiorcy konkretne odczucia. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że zdecyduje się on skorzystać z naszej oferty, czy też nawiązać współpracę. Ważna jest to, by identyfikacja wizualna marki została zaprojektowana zgodnie z poniższymi zasadami.

 1. Elementy identyfikacji muszą być spójne, tak aby pasowały do ogólnej koncepcji, która została przyjęta.
 2. Zarówno naming (nazwa firmy, produktów, usług itd), jak i branding firmy muszą wyróżniać się unikatowością. Jednocześnie ważne jest to, aby wzbudzić w odbiorcy zainteresowanie oraz pozytywne odczucia i emocje.
 3. Już na początku należy określić, do jakiego wizerunku marki dążymy. Musimy wykazać się konsekwencją – nie ważne, czy przedstawiamy firmę na eventach branżowych, czy w mediach społecznościowych.
reklama w wyszukiwarce Google Ads

Do głównych celów brandingu można zaliczyć m.in.:

 • wzbudzenie zainteresowania klienta/kontrahenta/inwestora.
 • oddziaływanie na odczucia oraz emocje odbiorców,
 • wypracowanie zaufania oraz przywiązania do marki,
 • zachęcenie do skorzystania z oferty,
 • wyróżnienie się na tle firm konkurencyjnych.

Co wchodzi w skład systemu identyfikacji wizualnej?

Identyfikacja to znacznie więcej, niż logo przedsiębiorstwa. Jej zaprojektowanie warto jest zlecić doświadczonym ekspertom. Łatwo tutaj popełnić błąd, który ciężko jest wyeliminować. Do najistotniejszych elementów brandingu zalicza się:

 • logotyp,
 • kolorystykę/typografię,
 • materiały reklamowe,
 • opakowania produktów/produkty,
 • stronę www,
 • szyldy firmowe,
 • stoiska targowe,
 • siedzibę firmy (wnętrze budynku oraz otoczenie),
 • dress code pracowników i osób powiązanych z marką,
 • oznakowanie środków transportu,
 • gratisy, upominki, gadżety reklamowe.

Oczywiście wszystkie wyżej wymienione kwestie rozpatrujemy pod względem wizualnym. Priorytetem jest to, aby odbiorca nie miał żadnych wątpliwości, z jaką marką ma do czynienia. Należy zadbać nawet o najmniejsze detale – niestety wiele firm ogranicza się do stworzenia loga i wyboru kolorystyki, a nie bierze pod uwagę pozostałych elementów. Faktem jest, że ich lista jest bardzo długa. Chcąc uniknąć nieprawidłowości lepiej postawić na pomoc specjalistów.

rekomendacje od klientów

Czym jest księga znaków?

To właśnie w księdze identyfikacji wizualnej opisuje się wszystkie elementy brandingu. Poruszane są również zasady oraz sposoby ich wykorzystania. Księgę identyfikacji można podzielić na dwa rodzaje – księgę znaków oraz elementów graficznych. Nierzadko dołącza się do niej księgę komunikacji werbalnej (opcjonalnie) – dotyczy ona przede wszystkim firmowego nazewnictwa, haseł i sloganów promocyjnych, nazewnictwa usług/produktów itd. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dołączyć do nich nośniki identyfikacji muzycznej. Wiadomym jest, że nie każdy posiada na tyle szeroki budżet, aby zlecić projekt wszystkich elementów identyfikacyjnych. Nic nie szkodzi! Wystarczy tworzyć je etapowo, co pozwala rozłożyć wydatki w czasie.

Czy warto skorzystać z usług profesjonalistów?

Starannie, a zarazem profesjonalnie zaprojektowana identyfikacja wizualna niesie za sobą wiele korzyści. Właśnie dlatego należy podejść do tego zadanie z należytą rzetelnością. Jeśli nie posiadamy dostatecznej wiedzy, czy też umiejętności, to lepiej jest skorzystać z pomocy fachowców. Pierwszym krokiem jest oczywiście dogłębne przeanalizowanie wszystkich elementów marki – dopiero wtedy możliwe jest stworzenie projektu, który najlepiej zobrazuje wizerunek przedsiębiorstwa. Ogromne znaczenie ma oczywiście to, w jakiej branży funkcjonujemy, a także, kto jest naszym docelowym odbiorcą. Samodzielne stworzenie księgi identyfikacji wizualnej jest możliwe, ale zwykle nieopłacalne. Wynika to z faktu, że osoby bez niezbędnych kwalifikacji mają problem z stworzeniem czegoś wyjątkowego, co nie będzie kojarzyć się z firmą konkurencyjną. Nasza agencja reklamowa Oxide doskonale wie, jak pomóc marce wyróżnić się na rynku, zdobyć uwagę oraz zaufanie odbiorców. Przekłada się to oczywiście na wzrost poziomu zysków z działalności.

Menu