Strona internetowa One Page. Czy to rozwiązanie dla Ciebie?

One page to rozwiązanie, którym jest strona internetowa nieskładająca się z wielu podstron. Warto wiedzieć, jakie są zalety takiego systemu oraz czy warto wprowadzić go na stronę swojej działalności.

strona internetowa one page
strona internetowa one page

Co to jest strona internetowa one page?

Z założenia strona internetowa typu one page zbudowana jest wyłącznie z jednej strony, którą nazywa się potocznie kartą. Jest ona zaopatrzona w menu, a sama jest podzielona na segmenty. Wyszukując treści w sieci, często natykamy się na strony robione w ten sposób. Warto nadmienić, że użytkownicy mogą mieć na początku problemy związane z poruszaniem się na stronie, jednakże z czasem rozwiązanie to staje się bardzo przyjazne i proste w obsłudze. One page website jak nazywa się po angielsku taki rodzaj stronki. Zakładki, które prowadzą do różnych części strony, są tworzone pionowo, czyli znajdują się nad sobą i mogą przewijać się przed oczami osoby użytkującej stronę.

Takie strony powstały po to, aby użytkownicy przeglądarek mobilnych mogli czuć się komfortowo przewijając stronę na stosunkowo niewielkim ekranie. Każdy użytkownik, który chce przescrollować stronę i odszukać ją może to zrobić w każdej chwili bez konieczności czekania na załadowanie jej. Na stronie użytkownicy poruszają się za pomocą zakładek, które często dostosowane są do bardziej skomplikowanych przejść.

Dla kogo jest strona One Page

Wśród ekspertów trwa spór czy aby na pewno one page website to rozwiązanie dobre dla stron firmowych. Warto nadmienić, że spór ten jest niezwykle generalny, ponieważ najważniejsze jest to, jakie treści mają być na stronie i jakie funkcje ma ona spełniać. Rozbudowane strony internetowe, które mogą udostępniać użytkownikom treści wideo czy zdjęcia mogą być uciążliwe w użytkowaniu, ponieważ strona taka będzie się długo ładowała. Jeśli jednak ma się zamiar stworzyć one page, który będzie poniekąd wizytówką one page to zdecydowanie można wybrać takie rozwiązanie. One page to idealne rozwiązanie do tego, aby umieścić na stronie podstawowe, ale wystarczające informacje o firmie na stronie.

strona internetowa wizytówka
strona internetowa wizytówka

Wady stron typu one page

Warto nadmienić, że w przypadku SEO strony one page są problematyczne w pozycjonowaniu, ponieważ proces jest bardziej skomplikowany niż w przypadku klasycznych witryn internetowych. Często skuteczne pozycjonowanie jest niemożliwe, ponieważ już na początku tworzenia takiej strony trzeba ją odpowiednio programować. Strona musi być podzielona na sekcje, a także musi być na niej wprowadzone nazewnictwo każdych bloków z osobna. Warto zająć się również podtytułami, a grafiki muszą być opatrzone opisem na stronie.

Zasady tworzenia one page website

Przed rozpoczęciem projektowania strony www typu one page warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Jedną z nich jest link building, który jest bardzo ważnym czynnikiem, który w dużej mierze wpływa na pozycjonowanie tego typu stron. Jeśli więc poszczególne sekcje strony mają nadany inny URL, to linki te tworzyć trzeba tak, aby prowadziły do osobnych sekcji. Jednym z największych plusów one page jest to, że użytkownik trafiający na jeden z linków strony de facto trafia na całą stronę. Bez link building efekt może być odwrotny, ponieważ strony tego typu mają ograniczone możliwości optymalizacyjne. Warto nadmienić, że odpowiednie linkowanie wpływa bardzo pozytywnie na zasięgi i odbiór strony internetowej.

Stwórz teksty na stronę

Tworząc strony one page, trzeba wiele uwagi poświęcić na jakość treści, ponieważ tego typu strony mają być wizytówką. Wizytówka powinna przyciągać odbiorców i zachęcać ich do powrotu. One page ma być więc zapełniony tekstami, które przyciągają użytkowników. Wszelkie decyzje co do stylu graficznego powinny być podjęte odpowiednio wcześnie, ponieważ jak zostało przedstawione wcześniej, tego typu strony są ciężkie do „naprawy” już po powstaniu. Strona musi być wybitna, o czym świadczy fakt, iż w sieci znaleźć można ogromne liczby stron internetowych, które są wysokiej jakości. Aby zachęcić użytkownika do powrotu, nasza strona musi prezentować najwyższy możliwy poziom. Tego typu strony są wyłapywane przez znany i ceniony algorytm PANDA, który działa w wyszukiwarce Google. Jak wiadomo, strony typu one page są bardzo trudne do rozbudowania po stworzeniu, więc wszelkie kroki należy planować z wyprzedzeniem.

Wybierz frazy kluczowe

Tworząc tego typu stronę, należy zainteresować się słowami kluczowymi, które jak wiadomo, są podstawą każdej strony internetowej. Jest to bardzo ważne w przypadku one page, ponieważ strona ma niewiele miejsca na nowe treści. Wszelkie hasła i treści tekstowe muszą być dobrze rozplanowane. Warto również dzielić i zarządzać treściami w sekcjach, ponieważ one page musi być poukładana. Nie może być mowy o chaosie, który wpływa negatywnie na działanie i odbiór strony. Warto stosować techniki, które pozwalają odesłać internautę do poszczególnych kategorii znajdujących się na stronie. Należy pamiętać, że żaden użytkownik nie lubi podstron, które są zdublowane. Decydując się na rozwiązanie typu one page, należy być świadomym ryzyka. Jeśli jednak strona wykonana jest przez cenionego wykonawcę, który zajmie się wszystkimi aspektami przedstawionymi wyżej, to można być pewnym, tego, że wszystko pójdzie tak, jak należy.