Video marketing na Youtube – co warto o nim wiedzieć

video content marketing
Video marketing

YouTube od bardzo dawna cieszy się bardzo dużą popularnością. Dzięki ogromnej oglądalności stał się mocno opiniotwórczy co stało się podstawą do wykorzystywania go do video marketingu. Znajdziemy w nim filmy o różnorodnej treści:

 • począwszy od muzycznych propozycji,
 • przez video produktowe,
 • tutoriale/poradniki,
 • testimoniale,
 • vlogi czyli blog w formie video,
 • webinaria,
 • zabawne bądź emocjonujące filmy
 • i wiele innych.

Co to jest video marketing


Na początku należałoby odpowiedzieć na pytanie czym jest content video marketing? Tak samo jak tradycyjne reklamy tekstowe ma na celu promocję marki, kreowanie wizerunku firmy i jej produktów oraz odpowiednie zaangażowanie odbiorcy. Dzięki takiej formie reklamy, w której nie mamy ograniczonego czasu antenowego, można wykazać się oryginalnością, nawiązaniem pozytywnych relacji z potencjalnym klientem jak też skłonić go do oceny konkretnego materiału reklamowego poprzez możliwość oceniania filmów YouTubowych oraz ich komentowania, tworząc w ten sposób interakcje z odbiorcami.

spoty reklamowe
Spoty reklamowe

Rosnąca popularność content video marketingu

Potencjał jaki drzemie w materiałach video to przede wszystkim klienci spędzający większość swojego czasu wolnego w Youtube, przeglądający materiały video. Większość z nich przyznaje, że marketing filmowy pomógł im podjąć decyzję odnośnie zakupu danego produktu. Spora część z nich też przyznaje, że preferuje materiały filmowe niż klasyczne czytanie artykułów czy też przeglądanie blogów. Zakłada się zatem, że jedna minuta materiału filmowego jest warta tyle co milion słów.

Co wpływa na sukces marketingu filmowego


Marketing filmowy na Youtube powinien trzymać się pewnych założonych przez daną firmę zasad, aby odpowiednio zachęcić odbiorcę i przykuć jego uwagę.

 • Pierwszą z nich może być na przykład używanie słów kluczowych w tytule i opisach materiałów video. Aby znaleźć odpowiedni tytuł dla filmu należy przez moment postawić się w roli odbiorcy i zastanowić się co wpisać w wyszukiwarkę, aby znaleźć satysfakcjonującą treść. Złota zasada zatem – im więcej słów kluczowych wpiszesz w tytule, tym lepiej dla ciebie i promocji twojego produktu czy marki.
 • Następnie, przydatne jest częste aktualizowanie kanału. Mianowice wrzucanie jednego filmu dziennie zamiast kilku filmów tego samego dnia zwiększają szanse przebicia się materiału wśród innych.
 • Kolejna cenna rada to odpowiadanie na komentarze zamieszczone pod filmem. Częsta interakcja z odbiorcami sprawia, że czują się zauważeni, a tym samym mogą się przyczynić do rozpowszechniania materiału i jego udostępniania na szerszą skalę.
 • Staraj się komentować także inne filmy dzięki czemu ty tez zostaniesz zauważony i przyciągniesz uwagę do swojego kanału. Odbiorcy mogą także odpowiadać filmem na twój film czy też prosić cię o więcej informacji na dany temat dlatego tak ważne jest monitorowanie tego, co inni mają do powiedzenia.
 • Przydatnym pomysłem jest także grupowanie filmów na Playlistach dzięki czemu łatwiej będzie odnaleźć treści tematyczne nie tracąc czasu na wertowanie całego kanału.
 • Dobrą formą promocji jest także umieszczanie linków do filmów bądź do całego kanału na innych stronach, na przykład zamieszczanie ich na Facebooku czy Instagramie. Ponadto, pod każdym z filmów powinien zawierać w opisie link do strony firmowej, dane kontaktowe czy adres e-mail.
 • Aby przyciągnąć wzrok odbiorcy kolorystyka grafiki powinna być odpowiednio dobrana i zaplanowana. Ważnym elementem także jest umieszczenie na tej grafice loga firmy.
produkcja filmów korporacyjnych
Filmy korporacyjne

Zalety video marketingu

Oczywiste wydawałyby się zalety content video marketingu na Youtube, do których zaliczyć można:

 • większe zaangażowanie odbiorcy w treści w formie video niż w treści pisane,
 • wzbudzanie większych emocji w odbiorcy poprzez takie treści,
 • łatwość ich przyswajania,
 • darmowe i ogólnodostępne rozpowszechnianie,
 • lepsza prezentacja produktu, marki czy usługi,
 • lepsze zapamiętywanie treści video niż pisanych.

Wady video content marketingu

Doszukać się jednak można kilku wad a mianowicie video marketing w YT wymaga większego nakładu finansowego, który obejmuje nie tylko nagranie filmu ale również ewentualne zatrudnienie aktorów/statystów jeśli to konieczne i późniejsza obróbka tych materiałów. Realizacja jest czasochłonna w przypadku, gdy chcemy przygotować dobrej jakości materiał video co wiąże się też z zaangażowaniem bądź zatrudnieniem firmy takiej jak nasza.

Content video marketing istnieje w Polsce już od dłuższego czasu, nie każdy jednak decyduje się na wykorzystanie go w promowaniu swoich usług czy produktów. Wybierając jednak taki rodzaj promocji można pozwolić sobie na dużą swobodę w tworzeniu i zabawę formą. Aktualnie do swoich strategii marketingowych wdrażają go głównie większe firmy, gdyż wiąże się to z obawą przed dużymi kosztami dla mniejszych przedsiębiorstw. Warto jednak zainwestować w marketing filmowy na Youtube co na pewno w przyszłości zaowocuje skutecznym kanałem sprzedażym produktów czy usług w Internecie.

reklama youtube
Reklama Youtube

Może Cię zainteresować także: Reklama na Youtube.

Coraz częściej badania nad tym wykazują, że użytkownik Internetu w większym stopniu nastawiony jest na odbiór materiałów filmowych. Teksty natomiast zaczynają mieć dla niego mniejsze znaczenie. O skutecznym marketingu możemy powiedzieć wtedy, gdy jest on dostosowany do potrzeb odbiorców, czyli odpowiada ich zainteresowaniom. Konsumenci oczekują, że trafiające do nich treści filmowe będą wysokiej jakości.

Menu