Znaczenie tekstów dla pozycjonowania strony internetowej

teksty na stronę internetową

W dzisiejszych czasach treść strony internetowej ma bardzo duże znaczenie w jej pozycjonowaniu. Dobre, wysokiej jakości teksty pozycjonujące na stronę internetową, napisane językiem przyjaznym dla użytkownika, są podstawą sukcesu podczas świadomej optymalizacji strony.

Marketing internetowy

Marketingiem internetowym nazywamy wszystkie działania, które są prowadzone w internecie, mające na celu wypromowanie swojej marki, firmy lub produktu. Są to działania, które poprawiają widoczność naszej marki, pozwalają większej ilości osób zapoznać się z nią, jak również pokazują w korzystny sposób nasze produkty.

Marketing internetowy przyjmuje różne formy, jak na przykład video-marketing, content marketing, kampanie adwords, mailing czy prowadzenie profilów na portalach społecznościowych, w tym prowadzenia Facebooka, LinkedIna czy Instagrama.

Jedną z najczęściej wykorzystywanych form marketingu internetowego w celu zwiększenia widoczności firmy w internecie jest założenie firmowej strony internetowej. Samo założenie strony jednak nie wystarczy, należy również zadbać o wysoka jakość materiałów na niej udostępnianych:

  • Zdjęć;
  • grafik w tym infografik, wykresów, porównań;
  • treść na stronie czyli teksty pozycjonujące stronę internetową.

Content marketing = Sukces firmy w Internecie

marketing internetowy

Obecnie nastała era content-marketingu, czyli po polsku marketing treści. Przestarzałe metody polegające na pisaniu tekstów nasyconych słowami kluczowymi powoli odchodzą do lamusa. Algorytm wyszukiwania Google zmienił się w ten sposób, że obecnie promuje on treści, które niosą realną wartość dla użytkownika strony, są napisane pod użytkownika i odpowiadają na jego realne potrzeby.

Strony internetowe z tekstami wysyconymi do granic możliwości słowami kluczowymi mogą być potraktowane jako SPAM. Ponadto tego typu ubogie w wartość teksty brzmią sztucznie i odstraszają potencjalnych klientów.

Każdy, kto chce, aby jego strona pojawiała się wysoko w wynikach wyszukiwania, powinien inwestować w wysokiej jakości, odpowiednio długie i zrozumiałe dla czytelnika teksty. Obok prędkości strony oraz dostosowaniu jej do urządzeń mobilnych, wysokiej jakości teksty pozycjonujące są obecnie najważniejszy element pozycjonujący strony internetowe. Ponadto, dzięki umieszczeniu na stronie wartościowych tekstów wzrasta szansa na użycie nie tylko słów, ale również fraz kluczowych w sposób naturalny. Te pojawiające się frazy mogą być wpisywane w wyszukiwarkę przez użytkowników. Dzieje się tak coraz częściej, ponieważ w dzisiejszych czasach większość internautów wyszukuje konkretne frazy, a nie pojedyncze słowa. Dzięki pojawieniu się na stronie wysoko jakościowych tekstów, mamy szansę na długotrwały wzrost pozycjonowania, a nie tylko na chwilowy skok.

Jak napisać teksty pozycjonujące na stronę internetową

Wiemy już, że wysokiej jakości teksty  bardzo dobrze wpływają na pozycjonowanie strony. Jak zatem przygotować dobre teksty na stronę internetową – na co zwrócić szczególną uwagę?

Przede wszystkim należy skupić się na użytkowniku i jego potrzebach, a nie na słowach kluczowych i botach internetowych indeksujących strony. Tekst powinien być łatwy w odbiorze, zachęcający do czytania, nie używajmy więc skomplikowanej terminologii, postarajmy się pisać językiem zrozumiałym dla większości czytelników.

Aby tekst był czytelny, należy zastosować nagłówki odpowiedniego poziomu. Nagłówek typu <h1> powinien pojawiać się tylko raz w całym artykule, natomiast nagłówkiem <h2> możemy oznaczać kolejne śródtytuły. Ważna jest właściwa hierarchia, każdy kolejny poziom nagłówka powinien być rozwinięciem nagłówka wyższego.

Kolejnym elementem jest odpowiednia ilość tekstu w stosunku do kodu. Najlepiej, by stosunek treści do kodu był jak najwyższy, dlatego warto umieścić arkusz stylów oraz kod JavaScript w osobnych plikach.

Ilość tekstu w stosunku do ilości kodu jest niezwykle istotnym parametrem z perspektywy optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek. Wartość powyżej 15-20% jest dobra, powyżej 30-35% bardzo dobra.

Dobrej jakości teksty na stronę internetową powinien być również odpowiedniej długości – co najmniej 1000 znaków, a najlepiej nawet trzykrotnie więcej. Im więcej istotnych informacji, tym lepiej. Dobrze, żeby treści na stronie pojawiały się regularnie – to pozwoli utrzymać zainteresowanie czytelnika.

pozycjonowanie obrazków

Czy agencja content marketingu to dobry wybór?

Aby marketing internetowy był efektywny, musi być przede wszystkim dobrze zaplanowany i odpowiednio poprowadzony. Co roku trendy w nowoczesnej reklamie internetowej zmieniają się. Jeśli nie mamy doświadczenia w prowadzeniu marketingu internetowego, a zależy nam na dobrym efekcie działań, powinniśmy to zadanie zlecić profesjonalistom. Agencje interaktywne zajmują się kompleksowo przygotowaniem oraz wdrożeniem budowania wizerunku danej firmy w sieci, zgodnie z wytycznymi i wskazówkami otrzymanymi od klienta.

Agencja interaktywna pomoże nam z wyborem odpowiednich narzędzi marketingu internetowego, poprowadzi kampanię reklamową, zoptymalizuje stronę www pod kątem SEO. Może również pomóc przy projektowaniu strony i dostosowaniu jej do urządzeń mobilnych.

Zalety marketingu treści

Publikując wysokiej jakości teksty na swojej stronie internetowej mamy szansę poprawić jej pozycjonowanie w popularnych wyszukiwarkach. Poza funkcją reklamową wartościowe teksty na stronę internetową budują zaufanie użytkowników, jest to również szansa na zbudowanie sobie rangi eksperta w danej dziedzinie. Jeśli nasze teksty zainteresują użytkownika, zostanie on na naszej stronie dłużej, a być może wróci po kolejne informacje następnym razem.